| Blue Bird BMS-126WV+ Servo Specifications | ||
|---|---|---|
| Body dimensions | 23.2 mm wide x 10.0 mm thick x 23.0 mm high | 0.91" wide x 0.39" thick x 0.91" high |
| Max dimensions | 32.0 mm wide x 10.0 mm thick x 25.0 mm high | 1.26" wide x 0.39" thick x 0.98" high |
| Stall torque (3.7V) | 3.1 Kg.cm | 43 oz.in |
| Stall torque (6V) | 4.7 Kg.cm | 65 oz.in |
| Stall torque (8.4V) | 6.5 Kg.cm | 90 oz.in |
| Weight | 11.3 g | 0.40 oz |
| Lead length | 16 cm | 6.3 in |
| Operating speed (3.7V) | 0.16 sec/60° | |
| Operating speed (6V) | 0.1 sec/60° | |
| Operating speed (8.4V) | 0.07 sec/60° | |
| Operating voltage | 3.5V to 8.4V | |
| Operating temperature | 0 to 40 °C | |
| Bearings | 2 ball bearings | |
| Gear material | Metal alloy | |
| Case material | Nylon | |
| Motor type | Coreless DC motor | |
| Working frequency | 250 Hz | |
| Dead band/resolution | 2 µs | |
| Pulse width for ± 60º | (L) 900 µs - (0°) 1520 µs- (R) 2100 µs | |
| Digital | Yes | |
| Programmable | No | |
| Position feedback | Potentiometer | |
Review by: Rex
Review by: Mike Green
Review by: Mike C
I've been replacing 1st gen digital servos with these Bluebird's and they are a big improvement.
Review by: Chris
Excellent Servo’sWanted accurate, small servos that centered well and had no slop.
These for a 50” pattern ship.