CARBON-BOOM-10-5-102
Product Code: CARBON-BOOM-10-5-102
 (4 reviews)
More than 30 in stock
Add to basket to see shipping cost
Available Options
* Length:
Quantity
Description
This 102 cm long lightweight carbon fiber boom tapers from 10.0 mm diameter to 5.0 mm diameter, with a wall thickness of 0.3 mm. It is made from high modulus carbon fiber wound onto a tapered form, encased in an epoxy matrix, and cured at high temperature. This high quality carbon boom (hollow tapered tube) is extremely rigid and strong, yet only weighs 14.8 g.
Select the required length using the radio buttons below the price.
10.0 mm tapering to 5.0 mm Carbon Fiber Boom Specification
Wide end outside diameter 10.0 mm
Narrow end outside diameter 5.0 mm
Wall thickness 0.3 mm
Weight 14.8 g
Length 102 cm
Uses F3-RES and other wing spars, tailbooms
Structural material HM carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 58%
Packing type Rigid-usually sent in a postal tube
Quantity discounts available for orders of 10 or more.
Reviews 4
 Review by:
Generally good quality
Bought these booms fof Free Flight contest models and noticed that they aren't straight (about 1.5mm out over 800mm lenfgth)- post- cured off the mandrel? No problem so long as you're aware and presumably irrelevant for their intended RC use.Otherwise very nice, quite stiff for the weight, nice hard cure.