| 18.5 mm tapering to 7.5 mm Carbon Boom Specification | |
|---|---|
| Wide end outside diameter | 18.5 mm |
| Narrow end outside diameter | 7.5 mm |
| Wall thickness | 0.3 mm |
| Weight | 18.5 g |
| Length | 88 cm |
| Uses | DLG tail booms |
| Structural material | HM carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 58% |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
A very impressive boom for my 2 metre RES on top of a very quick delivery to Australia, thanks Neil.
Very good boom. So much stiffer than the 8mm non tapered boom supplied with Magic 2
Strong, light and very well made.
Perfect boom for home builder.
Great service, as always.
Ordered for my own pod & boom project. Beautifully made and super light. Very impressed.
Excellent quality tail boom, perfect for my F3-RES project. Lighter than I expected. I'll be buying more
very well made and extremely light with little flex, very well packaged and arrived with no damage !
Thanks
The boom is of excellent quality and reasonably priced. My order was shipped very promptly.
Great service!