| 22.0 mm tapering to 9.0 mm Carbon Fiber Boom Specification | |
|---|---|
| Wide end outside diameter | 22.0 mm |
| Narrow end outside diameter | 9.0 mm |
| Wall thickness | 0.4 mm |
| Weight | 28 g |
| Length | 100 cm |
| Uses | Tailbooms |
| Structural material | HM carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 58% |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
As always, excellent service and prompt delivery to Australia
Hello!
I ordered two booms (100cm) which arrived in good order in Romania after 7 days. It took me 3 more days though, until I searched and found out that the delivery guys didn't find me at home and were unable to call me because my phone number was incomplete on the package... I didn't quite understand why they couldn't let me a note in the letter box but, anyway, all is well when it ends well.
The booms are surprisingly stiff and of very good quality. Hopefully I won't mistreat them :-)
Thank you for the prompt service and thorough packaging!
Best regards!
I have had 2 of these, they are very light, perfectly straight and very strong especially when the thinness of the tube wall is factored in.
I attached the last one to a lost foam epoxy glassed pod and have to say I'm delighted with the resulting "classy" fuselage which I turned from a block of soft insulating foam skewered like a kebab on a wardrobe rail on a home made lathe using an electric drill a workmate bench and G clamps. Talk about ingenuity! (and mess)
These booms are top quality well made and super light and very good value shipped in a bomb proof tube you won't be disappointed
Description of product was spot-on! Shipping time was less than I expected. All-in-all I am VERY happy with product, ease of purchase and shipping. A little on the pricey side but quality is 10/10. Well done and thank you.
These boom are excellent, stiff and light. I have used one for my Supra 3.4m winged O.D. E Soarer, and likewise for a 2.3m E Soarer.