| 1.5 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 1.5 mm |
| Weight per m | 2.5 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Bendy-sent coiled in a pizza box if not ordered with something rigid |
Great to be able to purchase this in small quantities. The 1.5mm rod is perfect for my requirements. Strong and lightweight.
Hyperflight provide great service and fast delivery.
Hi,
Second time ordering this product from you.
In This shipment, the rods were thicker than in the previous batch.
ordered 2 x lengths on a Wednesday, delivered on the Thursday. Came coiled in a pizza type box.
Well packaged and secured to internal surfaces of box. Uncoiled to straight no issues.
Absolutely perfect service cannot praise more.
More high quality product from Hyperflight, thanks Neil, sorry this was just a small order.
And backed up with the usual excellent service, some other retailers take note.
Received the next morning, excellent service and superior product
I have used this company a few times .every time amazing service top quality products.cant recommend enough
Carbon rods received on time and as stated in 'pizza box. Good service'
First time I've used Hyperflight, a good price once you buy enough to make the p&p sensible. So I ordered 1.5m lengths and I had some 1mm rod as well. Arrived rolled up in a "pizza box" (and well warned on the package!). Quality is excellent and interesting that it's epoxy bonded not the polyester bond of most putruded rod. All round very satisfied and sure to use Hyperflight again.
prompt delivery, good quality products. Will use Hyperflight every time
Ideal rod. Fast service considering the pressure Royal Mail must be under.
Well packed and as described by Hyperflight. Thanks
Good carbon rod. This is my first purchase from Hyperflight and I found the company delivered quickly. Will buy from them again.
More flexible than 1.8mm, which is what I required. Excellent, fast delivery.
Good diameter consistency. Good packaging and quick delivery
Excellent product and price well packaged. Need I say more!!!!.
Good product. Packed very well. Arrived a couple of days after ordering. Will probably buy from you again when I need different thicknesses.
Fits into the 2.15 bondable tubing easily.
Very fast service, I'm in the USA and purchasing and shipping was easy and fast.
I'll definitely be ordering again from Hyperflight
Well packaged and good quality rods, arrived fast as well.
Excellent service, well packaged, quick postage and very good quality at a very competitive price. Very pleased. Thanks.
Excellent delivery prompt and very satisfied
pizza box with 20 lengths of cf arrived in Australia quickly and without any fuss, with all lengths in good condition!
Many thanks,
- Chris
Building a Le Fish aerobatic glider. Excellent
product and delivery service as usual. Perfect
match for PTFE outers
Excelent service. All arrived next day. Rods of 1.5 meter length was very well packed. The rod itself is of good quality. It was already used on my new project. I did not had any issues with it.
Perfect nice bit of kit will buy again if I require and very quick delivery
Perfect for snake inners, much better than wire.
Incredible quality very impressed with the product and speed of delivery.
Good value carbon which is safely packed. I will be back
Excellent product and the service is amazing. Will definitely use again. Very helpful people.
Excellent stuff and does a great job.
Thanks, will be back for more. Always good product information on this site.
Excellent product-made pushrods for my epo glider almost zero flex and awesome response on control linkages. Super service from HyperFlight.