| 1.0 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 1.0 mm |
| Weight per m | 1.2 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Bendy-sent coiled in a pizza box if not ordered with something rigid |
Excellent transaction and prompt delivery to New Zealand
Product is well made as described. They will be snipped to size and used as Pikes for my Tin Figurines. Will buy again!
Great quality carbon rods at a good price. I live locally and the owner was kind enough to let me collect to save delivery fees, he was very friendly when i arrived only a few hours after purchase, i will be using Hyperflight again! Thanks
Nicely packed and very speedy delivery. Thanks.
prompt delivery, good quality products. Will use Hyperflight every time
Great quality, had stock of something I couldn't easily find, very well packaged and delivered swiftly.
Really fast service, The best I have had from ordering on line. Will order again
Excellent, fast service, will be ordering from Hyperflight again in the future.
A1 service and shipping, goods arrived well packaged in a sturdy cardboard container. High quality product, specifications as described. Recommendable.
Great rods and not easy to find in longer lengths (1.5m). When used with the 1.34mm teflon tubing, makes awesome light pushrods for light 4m F5J planes.
Neil's service is second to none. Shipped on the same day (Friday, late afternoon!) and Royal Mail dispatched it to the USA within a couple days. Amazing that you can get a shipment from UK to the USA for not a lot more money and time than within the USA.
Great quality, great price, timely responses and fast delivery. What more can you ask for?
Excellent stuff and fast as always, like everything Hyperflight sells
Excellent product and service with quick delivery, thank you.
The only comment I would make, and really only to help rather than any critisism, is that 'round' was in fact a series of flats. Presumably this is due to manufacturing limitations. The rod has been used for the frets on a composite banjo, and so not critical in this instance.