| 3.0 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 3.0 mm |
| Weight per m | 10.0 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
After receiving my rods from HF, that arrived quickly, I could not thank them more for the excellent service and quick turn around, quality seems good but yet to be tested on stacked kites. Thank you for all your help and knowledgeable advice.
Whilst I’m no strong DLG launcher I thought it would be worthwhile to reinforce the peg (as per the instructions for powerful launchers) now in case someone else has a flight and knows how to throw properly. Nice piece of 3mm carbon rod.
Quality product. Great accessibility and service from Hyperflight.co.uk.
Tapered the rods from 3mm to 2mm to satisfy
bow requirements on a new kite. Worked OK but getting them to be perfectly equal well!!!
Good quality carbon rods at a good price and as always with Hyperflight very quick delivery.
Good quality carbon rod, well packaged and quick delivery.
Very good quality accurate dimensioned pieces. Seems far less 'flexible' than competitors equivalents. Excellent.
Not much to say really - it is carbon rod. Nice carbon rod, by the looks of it. It seems strong - but then you would expect that! It appears to be 3mm diameter but I haven't put a micrometer on it. In all ways a length of good quality carbon!
The one really neat thing is the longer length available - despite what people say, length does matter!