| 5.0 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 5.0 mm |
| Weight per m | 28 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Not much to say other than it's a rod made of carbon but it looks like a good quality piece and I think nicely priced. Hyperflight delivered it quickly and packaged it very securely, so I'm happy to recommend their service!
I have never purchased a carbon item before so I can't compare to others, but it is exactly what I expected and wanted for my weird DIY project so I am pleased. Well packaged and arrived on time. I was also impressed by the polite and personal-feeling email requesting this review.
Strong, accurate sizing and really good quality. Quick delivery as always.
Excellent product; excellent communications and well packaged. Highly recommended.
VERY PLEASED WITH THIS PRODUCT, VERY STRONG YET STILL ABLE TO FLEX WHEN NEEDED.