| 2.0 mm Carbon Fiber Tube Specification | |
|---|---|
| Outside diameter | 2.0 mm |
| Inside diameter | 1.0 mm |
| Weight per m | 3.7 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Excellent service and products delivered quickly and well packed.
The best carbon tube for very light wing building - love it.
Great service as always.
Ordered 5 different sizes of carbon tube - all in stock, which was the main thing, and quick delivery.
2mm carbon tube came with order of carbon strip. Thanks for packaging & quick delivery.
Exactly as described. Ideal for use as a rubber motor peg in peanut scale models. 0.8mm carbon rod is a sliding fit within this tube, which is handy for some applications. Excellent service.
2.0mm Carbon Tube, i used this tube in my snipe build to make my aileron push rods,did not like the stock push rod set up advice was taken from paul naton build of the snipe which i purchased from him on dvd
Excellent and quick delivery of all goods ordered ,well packaged very pleased with all the Carbon especially as it came in 1.5 meter lengths
Great product, well packaged and timely delivery. Would not hesitate to use this seller again