HORN-85MM-BR
Product Code: HORN-85MM-BR
 (1 review)
9 in stock
Description
A pair (2) of high quality brass aileron or flap horns with an M3 threaded shaft.
Distance from the threaded shoulder to the centre of the hole: 8.5 mm
Length of the threaded shaft: 7 mm
Hole diameter 1.6 mm. This is a light interference fit on the Sullivan clevis, giving a totally slop-free linkage.
Material: Brass
As used on Vladimir's Models planes.
Brass M3 8.5 mm Horn (2) Specifications
Hole centre to thread 8.5 mm
Hole Size 1.6 mm
Thread Diameter M3
Thread Length 7 mm
Material Brass
Reviews 1
 Review by:
Brass M3 8.5mm Horn