| HyperFlight 750 mAh NiMH Battery Specification | |
|---|---|
| Chemistry | Nickel Metal Hydride |
| Number of cells | 4 |
| Voltage | 4.8V nominal |
| Capacity | 750 mAh |
| Charge current range | 75 mA - 200 mA |
| Trickle charge | 75 mA for 14 hrs |
| Weight | 53 g |
| Length | 52 mm |
| Width | 21 mm |
| Height | 21 mm |
| Lead length | 8 cm |
As described, fits the narrow nose of my 2m light weight slope glider perfectly.
Not used yet.
Prompt delivery.
Searching for a battery for my F3j glider
I discovered this item and it is exactly the good size to fit into my fuselage.
Also the capacity is what I wanted, so very pleased with it. The delivery was quit fast so also about this nothing to complain.
Ordered this from Australia and had both batteries within about 10 days, cannot complain about service or delivery time