PE-13MM-SS
Product Code: PE-13MM-SS
 (6 reviews)
More than 30 in stock
Add to basket to see shipping cost
Quantity
Description
A pair of high quality stainless steel pushrod ends with M2 threads cut at one end and a tube to take a 1.3mm or smaller carbon or metal pushrod.
Note two SS pushrod ends only are supplied, rods and clevises must be purchased separately. Suitable for 1 mm to 1.3 mm carbon or steel rods. Attach by coating the pushrod in epoxy or thick CA. The hole is to allow the air and excess glue to escape. Degrease before gluing.
Stainless Steel 1.3mm Long Pushrod End Specification
Pushrod hole size 1.3 mm
Pushrod tube length 10 mm
Threaded portion length 11.5 mm
Overall length 26 mm