PE-18MM-SS
Product Code: PE-18MM-SS
 (10 reviews)
More than 30 in stock
Description
A pair of high quality stainless steel pushrod ends with M2 threads cut at one end and a tube to take a 1.8mm or smaller carbon or metal pushrod.
Note two SS pushrod ends only are supplied, rods and clevises must be purchased separately. Suitable for 1.6 mm to 1.8 mm carbon or steel rods. Attach by coating the pushrod in epoxy or thick CA. The hole is to allow the air and excess glue to escape. Degrease before gluing.
Stainless Steel 1.8mm Long Pushrod End Specification
Pushrod hole size 1.8 mm
Pushrod tube length 10 mm
Threaded portion length 11.5 mm
Overall length 26 mm
Thread size M2
Weight (each) 0.70 g
Reviews 10
 Review by:
Best SS rod ends you can find.
These rod ends work perfectly with MP Jet Clevises.and the 1.8mm carbon rod Neil sells here. Perfect upgrade for any sailplane 2M-4M. Use 30 min epoxy to secure and clean excess w rubbing alcholo and good to go.
 Review by:
M2 pushrod ends for 1.8mm c/f rods
Usual quick service from Hyperflight. It would have been 5 stars but for the minor irritation of being sent the wrong size. my order, and the invoice were both for 1.8mm rods, but what I received were for 1.5mm rods. As the other end of the rods were already made up, and fitted to the very lightweight model, I was happy enough to file the rods down to fit.
Harrier
Nice product, quick delivery
very nicely machined- smaller and lighter than I pictured (good)
Good product
preciso
Con la varilla de carbono de 1,8mm va perfecto, los gujeros lteralea dejan salir el aire y el epoxi, queda perfecto