| Dualsky Summit 60XU6 ESC Specification | |
|---|---|
| Continuous current | 60A |
| Burst current | 90A |
| Battery | 2S - 6S LiPo |
| SBEC | 6V @ 5A, 10A peak |
| Weight inc leads and XT60 plug | 40g |
| Firmware | BLHeli-32 |
| Programmable | Yes, with an Arduino or our BLHELI-USBprog interface |
| PCB Size | 50mm * 22mm |
| Battery connector | 15 cm wires, XT60 plug/socket fitted |
| Motor connector | 4 cm wires to 3.5mm sockets |
| RC wire length | 35 cm |
Review by: Phillip KW
First ImpressionPreviously used Sunrise ICE as a cheap and efficient ESC but the build quality and size/weight of the Dualsky upon first impressions is better. Remains to be actually flown.
Review by: Philip
Purchased this ESC to replace a faulty unit from another manufacturer and so far it is working perfectly.
Review by: Tm
Excellent small 60Amp escGreat little esc. Perfect for a tight glider fuselage.