| XPower F2307/14 Specifications | |
|---|---|
| KV | 3650 RPM/V |
| Max current | 18A (for 30s) |
| Manufacturer's Rm | 49.3 mR |
| Measured Rm | 44.5 mR |
| Dimensions | Ø23.6x27.6 mm |
| Shaft diameter | 3.17 mm |
| Weight | 26.8g |
| Max number of cells | 2 LiPo |
| Recommended props | 6x3, 6x4, or 7x4 if Tx thottle throw limited to 75% |
If this is as good as its big brothers, it will be fantastic for F5l models.
Great and lighweight motor. It has been mounted and used in a TopModel Longshot 3 and it has alot of power. Very happy that i went for this motor instead of another motor made for drones. Would recommend!
I very nicely engineered motor, haven't flown it yet but with the wires coming out the back of the motor, easy install, and with Watt meter testing and prop selection, it sounds very smooth. I look forward to flying it later in the week.