DLG-PULL-WIRE38
Product Code: DLG-PULL-WIRE38
 (8 reviews)
Out of stock, notify me when back in stock
Description
A spool of 9.2 m (30 ft) of 0.38 mm (0.015") diameter coated multistrand wire used for DLG pull-spring installations. This medium-light wire is extra strong and suitable for DLGs and larger models.
This is used to connect the servo output arms to the rudder and elevator control horns.
Silver coloured. Sold by the 9 m spool.
Reviews 8
 Review by:
Great for my Falcon F5K
 Review by:
Ideal for DLGs
Used this on 2 1.5m DLGs, it’s ideal, the ends don’t fray and it’s plenty strong enough
.38DLG control wire
Perfekt for my dlg
Perfekt for my dlg
Wasabi re-furb
Good Control Run Pull Wire for 1,5m DLG, i recomended.
for 1m DLG i think need 0,25mm