Mega 16/20/2 107g 3100 RPM/V 107g Inrunner
MEGA-16-20-2
Product Code: MEGA-16-20-2
 (1 review)
Out of stock, notify me when back in stock
Description
  • Hardened steel shaft, diameter 3.2 mm.
  • Two precise ball bearings
  • Dynamically balanced
  • Neodymium magnet rotor
  • Handmade stator, lightweight rotor allows high revolution.
  • Kevlar bandage rotor
  • Motor mount has 2 holes on a 16mm diameter and 2 on a 19mm diameter, all M3 threaded
  • Efficiency up to 87%
Mega 16/20/2 Specifications
Motor name Mega 16/20/2 inrunner
Motor weight 107.0 g 3.77 oz
Motor diameter 28.0 mm 1.10 in
Motor length 46.0 mm 1.81 in
Lead length 0.0 cm 0.00 in
Shaft diameter 3.2 mm 0.12 in
Mounting info 2 M3 holes on 16mm & 2 on 19mm diameter
Estimated Rm 13 mR
Estimated Kv 3100 RPM/V
Estimated Geared Kv 3100 RPM/V
Estimated Io 3.30 A @ 10 V
Max efficiency (10 V) 87 % @ 50 A
Operating effic'y (10 V) 87 % @ 50 A
Motor Km 27.0 Nm/W^.5 X1000
Motor Km/Kg 252 Nm/(W^.5 Kg)
Recommended battery 3S LiPo
Rec max LiPo capacity 1.5 Ah
Supplied accessories None
3S LiPo Performance
Recommended prop 5.5x5
Input power 500 W on 5.5x5 prop
Current 50.0 A on 5.5x5 prop