Mega 16/25/2 2600 RPM/V 110g Inrunner
MEGA-16-25-2
Product Code: MEGA-16-25-2
 (add a review)
Out of stock, notify me when back in stock
Description
  • Hardened steel shaft, diameter 3.2 mm.
  • Two precise ball bearings
  • Dynamically balanced
  • Neodymium magnet rotor
  • Handmade stator, lightweight rotor allows high revolution.
  • Kevlar bandage rotor
  • Motor mount has 2 holes on a 16mm diameter and 2 on a 19mm diameter, all M3 threaded
  • Efficiency up to 86%
Mega 16/25/2 Specifications
Motor name Mega 16/25/2 inrunner
Motor weight 110.0 g 3.88 oz
Motor diameter 28.0 mm 1.10 in
Motor length 46.0 mm 1.81 in
Lead length 0.0 cm 0.00 in
Shaft diameter 3.2 mm 0.12 in
Mounting info 2 M3 holes on 16mm & 2 on 19mm diameter
Estimated Rm 16 mR
Estimated Kv 2600 RPM/V
Estimated Geared Kv 2600 RPM/V
Estimated Io 3.40 A @ 10 V
Max efficiency (10 V) 86 % @ 46.1 A
Operating effic'y (10 V) 85 % @ 60.0 A
Motor Km 29.0 Nm/W^.5 X1000
Motor Km/Kg 264 Nm/(W^.5 Kg)
Recommended battery 3S LiPo
Rec max LiPo capacity 2 Ah
Supplied accessories None
3S LiPo Performance
Recommended prop 6x7
Input power 600 W on 6x7 prop
Current 60.0 A on 6x7 prop
4S LiPo Performance
Recommended prop 5.5x5.5
Input power 800 W on 5.5x5.5 prop
Current 64.0 A on 5.5x5.5 prop