RDNB6002S30JST
Product Code: RDNB6002S30JST
 (add a review)
6 in stock
Add to basket to see shipping cost
Quantity
Description
If using this as a receiver battery we recommend a JST BEC to JR RC Plug Convertor is used to connect it to the receiver and HV servos, or through a small voltage regulator if using RC limited to 5V.
Radient Supera LiPo 2S 600 mAh Battery Specification
Chemistry Lithium Polymer
Number of cells 2
Voltage 7.4V nominal
Capacity 600 mAh
Weight 36 g
Discharge rating 20 C
Length 59 mm
Width 30 mm
Thickness 11 mm
Power lead length 8 cm
Power plug Mini JST (BEC) plug
Balance lead length 3 cm
Balance plug JST-HX
Supplier ref RDNB6002S30JST
Postal Charges
Europe
Rest of the World
NOT AVAILABLE. Note we cannot ship LiPo batteries anywhere out of the EU/EFTA.
Reviews 0
We're pleased you would like to review Radient LiPo 2S 600mAh 7.4V 30C JST.