| 18.0 mm tapering to 7.7 mm Carbon Fiber Boom Specification | |
|---|---|
| Wide end outside diameter | 18.0 mm |
| Narrow end outside diameter | 7.7 mm |
| Wall thickness | 0.3 mm |
| Weight | 22 g |
| Length | 100 cm |
| Uses | DLG tailbooms |
| Structural material | HM carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 58% |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Excellent product and service. Ordered in the afternoon delivered the next morning. The boom is very lightweight and first class quality. I highly recommend Hyperflight and the products they sell
Great product, fast service
Excellent product and service. Prompt delivery. Very Happy. Will be back
very light,feels strong,I have not used yet
Great value solution for 1.5m DLG boom. Light, stiff and looks brilliant. Dispatch and packaging as ever 1st class. Thanks.
Beautiful product! Great quality, though does not resemble the product picture (Does not have the woven pattern.) but no reason to be upset, since the product is so excellent!
The product arrived promptly but I haven't had time to use it yet
I've bought several of these booms now. They are perfect for my 1.5m and 2.3m homebuild gliders.
I couple these booms with the Sapphire fuselages and this forms the core for my electric gliders home builds.
The service and delivery from Hyperflight is always excellent.
Used for undergraduate senior design and they worked out great.
Very nice, light weight booms. Quality is good, surface appearance is good. No complaints at all.
Another great product from HyperFlight. This is a light weight, well made boom that is straight. Service and delivery from HyperFlight to the U.S. was quite fast and the product is very well padded and packed in a mailer tube for shipping.