| 18.3 mm tapering to 7.7 mm Carbon Fiber Boom Specification | |
|---|---|
| Wide end outside diameter | 18.3 mm |
| Narrow end outside diameter | 7.7 mm |
| Wall thickness | 0.3 mm |
| Weight | 23.5 g |
| Length | 110 cm |
| Uses | Tail booms |
| Structural material | HM carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 58% |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Nice and strong good quality and service as usual
Excelent finish, lokking forward to see it as a part of a 3D rc glider 😁
Received safely in a tube. These are excellent quality. Using them for Snipe style fuses on home built DLG.
Very hard boom , i used second time it for DLG and 2m F5J gliders. quality is the best!
Great product for a reasonable price! After 22 cm cut it weights only 14 gram!
Great product ! & Fantastic service from Hyperflight. Very fast shipping to an international country.
I'll be defiantly be purchasing from you again.
Thanks very much,
Cheers.
Excellent boom, nice, light and surprisingly stiff. Will by more in the future.