CARBON-BOOM-185-7
Product Code: CARBON-BOOM-185-7
 (9 reviews)
More than 20 in stock
Description
This 88 cm long lightweight carbon fiber boom tapers from 18.5 mm diameter to 7.5 mm diameter, with a wall thickness of 0.3 mm. It is made from high modulus carbon fiber wound onto a tapered form, encased in an epoxy matrix, and cured at high temperature. This high quality carbon boom (hollow tapered tube) is extremely rigid and strong, yet only weighs 18.5 g.
18.5 mm tapering to 7.5 mm Carbon Boom Specification
Wide end outside diameter 18.5 mm
Narrow end outside diameter 7.5 mm
Wall thickness 0.3 mm
Weight 18.5 g
Length 88 cm
Uses DLG tail booms
Structural material HM carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 58%
Packing type Rigid-usually sent in a postal tube
Quantity discounts available for orders of 10 or more.
Reviews 9
 Review by:
Boom
Booms are quality made, light and strong enough
 Review by:
Very happy.
A very impressive boom for my 2 metre RES on top of a very quick delivery to Australia, thanks Neil.
booms
Very good boom. So much stiffer than the 8mm non tapered boom supplied with Magic 2
Strong, light and very well made.
Perfect boom for home builder.
Great service, as always.
Lightweight tapered Boom
Ordered for my own pod & boom project. Beautifully made and super light. Very impressed.
very well made and extremely light with little flex, very well packaged and arrived with no damage !
Thanks
The boom is of excellent quality and reasonably priced. My order was shipped very promptly.
Great service!
18.5mm - 7.5mm x 0.88m Tapered Carbon Boom