| 0.5 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 0.5 mm |
| Weight per m | 0.4 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Bendy-sent coiled in a pizza box if not ordered with something rigid |
Bought for a future project. Not many stockists of this size carbon rod. Happy to buy from Hyperflight.
I ordered 0.5, 0.8 and 1mm carbon rod so will review all in one review.
I have ordered from Hyperflight before and have been very satisfied with price and delivery. So it is this time with high quality products all in stock and super fast delivery well packed.
Top marks Hyperflight.
Exactly as described, this very fine section carbon fibre rod seems difficult to source outside China, so I was pleased to find it available from Hyperflight here in the UK. It's ideal for struts and undercarriage components on peanut scale models where strength and light weight are needed. Excellent service.
A1 service and shipping, goods arrived well packaged in a sturdy cardboard container. High quality product, specifications as described. Recommendable.
The product, 0.5mm carbon rod was exactly as described. The service was excellent, very fast. The item was well packaged in a way that it fitted through my letterbox.
Ideal solution when combined with PTFE tube, for light, low friction control runs. As ever fantastic dispatch service from Neil. Superb
Bought these for static model aerials, they are perfect, along with some 0.8 and 1mm rods....very useful for 'stuff'. Good rigidity and dont break, yet flexible. Quick dispatch and I had them within a couple of days in the North of Scotland. Overall good value with quick 'no fuss' service which I like- I will use HF again without hesitation and would recommend to others.
Very useful for all sorts of things ! Excellent service and super rapid
Very nice wrapped tube, very nice quality. Great for my home built DLG.
As always, top service from Neil as well.
Easy to work with and performed as expected. In concert with the PTFE tube produced free, slop free control runs