CARBON-ROD-10MM
Product Code: CARBON-ROD-10MM
 (add a review)
4 in stock
Add to basket to see shipping cost
Available Options
* Length:
Quantity
Description
10.0 mm diameter high modulus carbon fiber rod available in various lengths. These pultruded carbon fiber composite rods have a high fibre content of high modulus carbon in an epoxy matrix, making them extremely rigid and strong.
Select the required length using the radio buttons below the price.
10.0 mm Carbon Fiber Rod Specification
Diameter 10.0 mm
Weight per m xxx g per meter
Length See the options below the price
Structural material T300 carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 60%