| 1.8 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 1.8 mm |
| Weight per m | 3.0 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Once again, Hyperflight provided really excellent service:- the items were in stock, they were carefully packaged and they arrived quickly. If only everything in life went as smoothly as this!
Product was well packaged and delivered to my home address in EU in timely fashion. All uo a good service. Thanks
Used with PTFE tube result very smooth very little effort required Great service as usual
Ideal 3-4m glider pushrods. Many other suppliers do a maximum of 1metre length.
Watch out when they uncoil from the pizza box! What a great business Hyperflight is.
1.8mm carbon, 1.5 meters long.Product as expected, thanks to Hyperflight for going the extra mile in being creative with Packaging and freight
Totally pleased with the 1.8mm carbon fibre rods. They were exactly to spec according to my digital caliper, beautifully packed and delivered promptly. What more can any customer ask?