| 2.0 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 2.0 mm |
| Weight per m | 4.9 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
good value, well packaged with various sizes in postal tube
Bit tght on the ptfe tube but was perfect for the tube I had great service guys
Prompt service as always and good value too.
Ordered several carbon rods to replace fibreglass battens in my 12m kite. They arrived quickly and in good condition. Thanks
Used by Industrail Light & Magic these rods were perfect for our needs and the service was excellent
Item arrived promptly and as described.
I'm happy with my order. Just remember that when cutting these carbon rods with a small hacksaw, make sure to go careful near the end of the cut. They will fray slightly at the ends. A fine-tooth file cleans it up nicely though.
No complaints.
arrived when expected did the job it was ordered for
came well packaged in a tube
excellent will use again
Another smooth purchase from hyperflight.
Nice and strong item and good packaging to protect from some rough handling from the carrier.
Nicely packaged goods.
Good quality rod at a reasonable price.
Good store to buy carbon material.
Excellent quality carbon rod at a really great price(compared to most model shop prices).
This combined with really fast delivery,makes for an overall very happt shopping experience.
Well done hyperflight
Great delivery, good product but your description of length of 2mm dia. is incorrect I think....didn't trouble me but may bother some.
Price is good too. Many thanks.
HyperFlight comment: The 150 cm rods are definitely 1500 mm long. We cut down the 75 cm rods ourselves, so they can be out by a few millimetres.
Arrived in good strong cardboard tube and rod first class. Would buy from again.
Not much to say really - it is carbon rod. Nice carbon rod, by the looks of it. It seems strong - but then you would expect that! It appears to be 2mm diameter but I haven't put a micrometer on it. In all ways a length of good quality carbon!
The one really neat thing is the longer length available - despite what people say, length does matter!
Product was delivered well packaged and timely, I would not hesitate to use this seller again.
Best service around - Delivered under 24 hours - What you order is what you get, says 1 meter length thats what you get not 2 50cm. Will defo recomend.
This is good quality Hi-mod CFK rod at a superb price.
Equally important, Hyperflight showed themselves to have excellent customer service -- a "hiccup" in my order was remedied very rapidly and without any hassle.
Recommended.