| 6.0 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 6.0 mm |
| Weight per m | 42 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Very nice length of carbon rod. Perfect and excellent and fast delivery 👍
Needed 1.5, 3, and 6mm carbon rods in a hurry. Normal supplier was going to take too long so I ordered from Hyperflight for the first time and it will not be the last.
Excellent service with more size and length options. Very quick delivery and good quality carbon fibre rods. My build is already flying and if I waited for my last supplier it would still be on the building board.
Good quality, but beware- it does not fit into the 6mm internal diameter tube. Way too tight. Hyperflight's solution is to 'sand it down with wet and dry'. Great pity.
The 3mm does fit its respective tube. Cannot comment on other sizes, do not want to be caught again...
Needed this for repair of a kite, not a glider - but it's what I needed. Used the 'please advise me when available' option, which alerted me when they were back in stock. (after I'd forgotten!) Nothing much to say about the rods themselves, I'm afraid - they're fine.
Definitely carbon and very roddy.
My wifes review :- Oh good, you've bought some more sticks.
As always, excellent, quick service.