| 8.0 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 8.0 mm |
| Weight per m | 75 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Excellenr service. Great quality. Stock availability.
Exactly 8mm in diameter and therefore excellent for wing joiners
Rod size as requested with no adjustments necessary for correct fitment in carbon tube.
Service was excellent with package arriving the next day.
To be fair there is a warning that comes with many carbon tubes and rods that they may not fit together when the i.d. of one is the same number of mm as the o.d. of the other. I needed to sand the rod to fit the carbon tube I had. This is probably the same with all pultruded carbon (Roll wrapped carbon maybe different). It's messy (black powder) but I found wet and dry to be the best way. Fitting said rod in an electric drill works well for lengths up to say, 300mm.
Long black thin and strong! What else is there to say!
Just ordered a 8mm Carbon what can I say it's a carbon rod but a top quality rod and much better than I expected