| 9.0 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 9.0 mm |
| Weight per m | 93 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
perfect match to replace a broken main spar
thank you
Very good quality carbon rod and swift delivery, can only recommend supplier
Very nice carbon rod, well finished and provided in a length that is useful yet economically shippable (to the US). Shopping experience was fast and pleasant, made less than perfect only by the great distance between buyer and seller.
Thanks Neil.
The 9 mm carbon rod I had from you is being used for the main spar in my rc glider. The only thing I had to do was to cut it to length and sand it down to a 8.5 mm which was easly done by placeing it in a drill and fine emery to size.
The only thing that you could change is offer spars in 1/2 mm sizes beside that the product works 100% for what I needed and the post time was fantastic. I ordered it on Sunday night and received it Tuesday morning in the far south west of Cornwall.
Thanks for your help