| 10.0 mm Carbon Fiber Tube Specification | |
|---|---|
| Outside diameter | 10.0 mm |
| Inside diameter | 9.0 mm |
| Weight per m | 24.0 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Only a small order, carbon tubes and servo covers. However the items were very well packed and delivered in the time stated. Would happily buy from Hyperflight again.
Hyperflight are in my top three internet company's for top quality goods and excellent next day service
Top quality, very fast seller, serious people. Thanks!!
Great delivery and a good price, but in comparison with some other tube that I was replacing as a result of a crash it was a bit lacking. It does crush quite easily along the tubes length. However I have had it in my quad for a few days now and it seems to be performing well. Would I buy it again ?
The jury is out on that one.
Good quality but with 0.5mm wall thickness should not be used where there is much crushing force.