| 10.0 mm Carbon Fiber Tube Specification | |
|---|---|
| Outside diameter | 10.0 mm |
| Inside diameter | 8.0 mm |
| Weight per m | 43.7 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Spoke to Neil about the suitability of the 10mm tube for a boom for an electric PuRes Style fuse. The slight extra weigh in the parallel tube compared to the tapered boom will be offset by the motor and battery in the nose. These tubes are well made and arrived within 2 days of order have yet to finish fit the tubes but it looks perfect so when dry fitted. Excellent service and advice as always.
Carbon tube
Wel its nice to find a company that cares. Tube exactly as advertised. Meaning, it straight. It's measured exactly as advertised internally and externally and perfect looks no imperfections I can see.
Thanks again Hyperflight.co.uk.......
Nick
Order 6 750mm sections that were shipped as 3 1500mm section. Unfortunately the tube was crushed by the courier but signed for here. Most of the tube was split and unusable. Certainly no good for the intended application.
If it hadn't been signed for would have been refused but too late for that.
The tube (if delivered unbroken) is good, worth much more than 2 stars, but the cardboard tube wasn;t up to the courier.
Nothing I can really do as it was signed for.
Building a Le Fish aerobatic glider. Excellent
product and delivery service as usual.