| 4.0 mm Carbon Fiber Tube Specification | |
|---|---|
| Outside diameter | 4.0 mm |
| Inside diameter | 3.0 mm |
| Weight per m | 8.7 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Very good quality carbon, fast delivery very well packaged.
Surprisingly strong for such a lightweight product - very happy with my purchase . Great Customer service as always from Hyperflight; delivered quickly. Thank you.
Good product. I purchased the 3,4,5 and 6 mm Dia tube hoping that the 4mm would fit inside the 6 mm Dia and the 3mm would fit inside the 5mm Dia but not a chance.
I ordered 4 mm carbon rod, 5 and 6 mm carbon tubes for my Res Eagle build.. Excellent quality products.. Delivered on time.. As always great sevice from Hyperflight.. Thank you.
I needed something that was light but strong to brace the frame of my EDF VTOL and this performs the job admirably. Easy to cut, strong and very light. Ordering was painless, delivery was quick and packaging (Large cardboard tube) was excellent. I'll definitely be ordering CF products from Hyperflight again when I need them.
The 4mm Carbon Fiber tubes were the perfect diameter to add strength to the coroplast body of my home-made plane that w use for combat events. The "Hog Wild" plane maker went out of business so have to build our own if we want to continue combat.
very good used it before just the job
I was looking for somewhere to get some reasonable lengths of carbon tube to strengthen my large quadcopter.
These looked good to me, and at a good price.
The order was sent rapidly, and the quality fine. It did the job admirably!
I'd order again from these guys - recommended!
Speculative purchase since I was not sure the Tube would suit the purpose I had in mind. Ultimately, and after advice from Hyperflight, the Tube proved perfect for my application. Stiff, tight tolerance and looks good
Quick delivery and excellent service.
Superb quality very stiff tubing. Using it for wing spar reinforcing in a foamy EDF jet. Excellent!
A great product used for a couple of jobs. I know this is a glider specific site but the pricing on the carbon tube is the best around. I used the carbon tube for fixing a broken kite and for a mast and boom for a model boat for the kids.
The tube is of good quality, stiff and light weight. Delivery was quick and well packaged. You'll need to pay for a 1m tube if you don't want it chopped down.