| 5.0 mm Carbon Fiber Tube Specification | |
|---|---|
| Outside diameter | 5.0 mm |
| Inside diameter | 4.0 mm |
| Weight per m | 10.9 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Good quality product Neil even cut them to the length I required and saved me money on postage. Great service and great model shop to buy from.
Lightweight but strong; ideal for my experimental aircraft
Good quality tubes but need a lot of sanding of the inner one if it is to fit inside the larger.
Ok carbon tubes. Do what they say they're gonna do do but broke pretty quick on the kite in in medium strength wind. Not sure if you supposed to use it for kites to be fair
Great carbon fibre tube for various RC plane applications. I use it primarily to reinforce FB sections on most models, glider wing spars and tail booms, control rod guide tubes etc. Great for cutting weight while increasing strength and rigidity. Cheapest source with consistent quality I have found yet.
Good tube for model yacht booms. Good service and well packed
As per my review of 3mm carbon, Neil has done Above and Beyond any previous carbon experiences!
Excellent product, Item as described, fast shipping and delivery (to Croatia… now EU member). Much better quality then cheap ones from HK... Walls are thicker so if you need lighter, could be sanded so... I like package tube :) Use for other tubes and spares also :)
I use them for my 600mm DLG scratch projects...