| 6.0 mm Carbon Fiber Tube Specification | |
|---|---|
| Outside diameter | 6.0 mm |
| Inside diameter | 4.8 mm |
| Weight per m | 13.4 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
After receiving my tubes from HF, that arrived quickly, I could not thank them more for the excellent service and quick turn around, quality seems good but yet to be tested on stacked kites. Thank you for all your help and knowledgeable advice.
Great service, Hyperflight had just what I wanted in stock, 6.0mm thin wall CF tube (not thick walled that is probably not so suitable for models), and had it safely delivered in 2 days. Well done HF.
The tube arrived well packaged and ahead of schedule. Many thanks
Used for stunt kite spars as had some old kites which needed replacement rods but struggled to find any and this site did the job. Good speedy turnaround and no issues.
Used for stunt kite spars as had some old kites which needed replacement rods but struggled to find any and this site did the job. Good speedy turnaround and no issues.
Superb service as always. Carbon tubes have made a great elevator push rod for my Tomahawk Swift 2.
This is lighter and thinner-walled than similar tubes I've bought elsewhere. Looks good and arrived quickly.
Excellent tubes of a useful length. Light and strong. I thought the carriage cost was a bit steep, but it was a small order, and the tubes arrived the next day. Recommended.
Товар плохой. Трубка кривая, сечение не постоянно 6,1*5,6
Great carbon fibre tube for various RC plane applications. I use it primarily to reinforce FB sections on most models, glider wing spars and tail booms, control rod guide tubes etc. Great for cutting weight while increasing strength and rigidity. Cheapest source with consistent quality I have found yet.
Great service, the carbon tube was exactly what I was looking for. Speedy delivery.
Definitely use them again. Thank
The carbon tube was light, strong and straight. The diameter very accurate. The tube was fitted into 3D moulded "tubes" one of which was over 600mm long. The assembly was an easy task. The result was a light and strong structure. The packing and delivery were both excellent. Thank you.
After running an "STC Chart" for dimensions ( Found @ Captain Canardly's Blog @ RCGroups) The 6MM Carbon had the largest material conditions, however, the dimensions are well within .005" American standard on OD and ID, with .003" wall thicknesses
As with 6mm used before and as usual quick delivery and service many thanks again
Nice tube, very well packed and received on time, I will purchase here again.
arrived well packaged and on time
well done will use again
Product was OK , but I feel that the P&P was too much and the delivery was slow
This is a very high quality item that is to be used to join the wings of a 12ft wingspan radio controlled glider. Item was well packed in a cardboard tube.A great price for a specialist item.
great product,service and price i used two side by side in a six foot glider wing
Exactly as wished.
Tubes are strong yet slightly flexible and have a completly smooth surface.
Received tube promptly but was a little bent i only needed short lengths so was not a problem purchased plenty of carbon before always excellent quality
The tube I received was not as advertised on the website, the bore was too small. When I queried this I received a prompt apology, but no offer to take back the tube. Proper customer service would have been to offer to take back the tube at your expense. No doubt I will use the tube for something else, but I will buy elsewhere in future.
HyperFlight Comment
Thanks for raising this and apologies for our sloppy response. We have emailed to arrange collection of the carbon tubes so we can credit you.
Good quality carbon tube, well packaged and quick delivery.