HORN-75MM-BR
Product Code: HORN-75MM-BR
 (2 reviews)
5 in stock
Description
A pair (2) of high quality brass aileron or flap horns with an M3 threaded shaft.
Distance from the threaded shoulder to the centre of the hole: 7.5 mm
Length of the threaded shaft: 9.7 mm - this can be shortened if required.
Drilled 1.6 mm. This is a light interference fit on the Sullivan clevis, giving a totally slop-free linkage.
Material: Brass
As used on Vladimir's Models planes.
Brass M3 7.5 mm Horn (2) Specifications
Hole centre to thread 7.5 mm
Hole Size 1.6 mm
Thread Diameter M3
Thread Length 7.5 mm