RDNB6002S30JST
Product Code: RDNB6002S30JST
 (add a review)
6 in stock
Add to basket to see shipping cost
Quantity
Description
If using this as a receiver battery we recommend a JST BEC to JR RC Plug Convertor is used to connect it to the receiver and HV servos, or through a small voltage regulator if using RC limited to 5V.
Radient Supera LiPo 2S 600 mAh Battery Specification
Chemistry Lithium Polymer
Number of cells 2
Voltage 7.4V nominal
Capacity 600 mAh
Weight 36 g
Discharge rating 20 C
Length 59 mm
Width 30 mm
Thickness 11 mm