VITA12X8V2
Product Code: VITA12X8V2
 (1 review)
2 in stock
Add to basket to see shipping cost
Quantity
Description
Vitaprop V2 12x8 Folding Propeller Blade Specifications
Prop diameter 30 cm 12 in
Prop pitch 20 cm 8 in
Weight of 2 blades 10.5 g 0.37 oz
Width of blade root 7.95 mm 0.313 in
Hinge pin hole dia 3.0 mm 0.118 in
Max power 1000 W