YGE 35 LVT ESC
YGE-35LVT
Product Code: YGE-35LVT
 (13 reviews)
5 in stock
Add to basket to see shipping cost
Quantity
Description
Apart from having telemetry facilities the YGE35 LVT ESC has a very powerful BEC whose output voltage is configurable between 5.5V and 8.4V. The BEC can supply 5A continuously and 10A for up to 10 seconds making it suitable for most models.
What's new:
  • Firmare update capable using the USB-Adapter.
  • Entirely overhauled hardware and software (32-bit).
  • The PWM frequency is automatically optimised for the motor.
  • Current-limitation.
  • Super smooth motor startup using sinewave modulated currents.
  • Adjustable HV-BEC from 5.5 to 8.4V.
  • High BEC-current rating: 5A continuous / 10A peak.
  • Dimensions in mm: 34 x 23 x 8
  • Weight 25g with cables / 13g without.
  • Basic settings via mode-setup
  • Cannot be programmed using the ProgCard 3
Use the TexY product to interface with Futaba, Spektrum and FrSky radios.
The YGE35 LVT ESC is a 35 A electronic speed control with a very powerful switch mode BEC (battery eliminator circuit) for powering the RC. The BEC can supply 5.5V to 8.4V adjustable in 0.1V steps at a current of 5 A continuously and 10 A for short periods. Adequate cooling is required for sustained running at the maximum continuous full power ESC and BEC current limits.
The YGE35 LVT has these benefits:
  • Under voltage protection by power reduction.
  • Configurable under voltage detection.
  • Suitable for LiPo, LiFe, NiMh, NiCd and new battery chemistries.
  • Switching BEC ensures reliable well regulated power to the RC.
  • Adjustable BEC output of 5.5V to 8.4V in 0.1V increments makes it ideal for all RC setups.
  • Excellent speed regulation (Governor mode).
  • Soft start.
  • Active free-wheel, allowing unlimited part load operation.
  • Automatic or 6 step adjustable timing.
  • Continuously adjustable F3A brake.
  • Three step adjustable regular back EMF brake.
  • Temperature and overload warning.
  • Anti sparking circuit reduces connection sparks and eliminates damage.
YGE35 LVT ESC Specifications
Continuous current 35 A
Max current (10s) 45 A
Voltage range 6V - 22V (2S-6S LiPo)
BEC type Switching (uBEC)
BEC output voltage 5.5V to 8.4V adjustable in 0.1V increments
BEC continuous current 5 A
BEC max current 10 A
Dimension 34 mm x 23 mm x 8 mm
Weight bare/inc cables 25 g / 13 g
Switching rate 8 to 16 kHz
Commutation limit 240, 000 RPM (2-Pole motors)
Programmed using Transmitter, YGE USB Adaptor
Reviews 13
 Review by:
Excellent product and support
 Review by:
YGE 35
10 out of 10.
The best ESC for the best glider :)
Have tested other ESC but YGE perfomes time after time and never stall :)
Good product, but software doesn't work on a Mac
great telemetry
YGE 35 LVT ESC
Bought two YGE 35 LVT ESC for installation on F5J gliders. I really liked the dimensions of the YGE 35 LVT ESC and the weight, and the ability to hold current up to 45 A / 10 seconds is fantastic.