CARBON-BOOM-10-5
Product Code: CARBON-BOOM-10-5
 (14 reviews)
8 in stock
Add to basket to see shipping cost
Available Options
* Length:
Quantity
Description
This 88 cm long lightweight carbon fiber boom tapers from 10.0 mm diameter to 5.0 mm diameter, with a wall thickness of 0.3 mm. It is made from high modulus carbon fiber wound onto a tapered form, encased in an epoxy matrix, and cured at high temperature. This high quality carbon boom (hollow tapered tube) is extremely rigid and strong, yet only weighs 12.1 g.
These composite carbon fibre booms will be sent in a rigid cardboard postal tube by Royal Mail.
10.0 mm tapering to 5.0 mm Carbon Boom Specification
Wide end outside diameter 10.0 mm
Narrow end outside diameter 5.0 mm
Wall thickness 0.3 mm
Weight 12.1 g
Length 88 cm
Uses Wing spars, tailbooms
Structural material HM carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 58%
Packing type Rigid-usually sent in a postal tube
Reviews 14
 Review by:
Tapered Carbon boom
Fantastic tail boom for my 1.6 meter slope glider. Extremely light weight with 0.3 mm wall but plenty stiff with 10mm diameter at the fuselage.
 Review by:
Tapered Carbon Boom
Very pleased with this 10mm - 5mm x 0.88m carbon Fibre Boom and very prompt delivery and well packaged. Thank you Hyperflight
Light weight DLG boom
Ideal for tapered wing spars
Superb packaging
Shipped all the way to Sydney, Australia! Everything arrived safe and in excellent condition.
Carbon booms
Superb quality,
Carbon booms
Superb quality,
10mm - 5mm x 0.88m Tapered Carbon Boom
Great Service!
This was the first time I had ever ordered anything from Hyperflight.uk so I really didn't know what to expect. I ordered the two 10mm carbon booms on July 24/16 and they were delivered to my door on Aug. 3/16. If I've counted properly, 10 days in total! Very impressive imo! Now I have the confidence to order one of their lovely DLG's in the near future! They have so many ships to choose from.....awesome!