CARBON-BOOM-26-9
Product Code: CARBON-BOOM-26-9
 (14 reviews)
More than 20 in stock
Add to basket to see shipping cost
Available Options
* Length:
Quantity
Description
This 120 cm long lightweight carbon fiber boom tapers from 26.0 mm diameter to 9.0 mm diameter, with a wall thickness of 0.4 mm. It is made from high modulus carbon fiber wound onto a tapered form, encased in an epoxy matrix, and cured at high temperature. This high quality carbon boom (hollow tapered tube) is extremely rigid and strong, yet only weighs 41 g.
Select the required length using the radio buttons below the price.
26.0 mm tapering to 9.0 mm Carbon Fiber Boom Specification
Wide end outside diameter 26.0 mm
Narrow end outside diameter 9.0 mm
Wall thickness 0.4 mm
Weight 41 g
Length 120 cm
Uses AVA Pro and long glider tailbooms
Structural material HM carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 58%