| 4.0 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 4.0 mm |
| Weight per m | 18 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Very good quality carbon, fast delivery very well packaged.
Exactly what I wanted, good price, strong cardboard tube package.
Will be back for more!
Quality product.
Really quick service.
Would buy again from Hyperflight.
Needed some carbon fibre rod to repair a suitcase (looking at the reviews now this has been done before) no problems with ordering and collecting as we live nearby. Wondering what else I can use this for as it is very strong and very light weight.
Needed some carbon fibre rod to repair a suitcase (looking at the reviews now this has been done before) no problems with ordering and collecting as we live nearby. Wondering what else I can use this for as it is very strong and very light weight.
Second time I've ordered and both times rod has arrived quickly and well packed. I use it for pendulum shafts on wooden geared clocks.
Living in Mauritius and in London for a week on holiday I've been trying to organise spares for our models. Neil has been completely brilliant making sure delivery is on time and all is sorted for us to take back home. Thanks Neil. Will definitely be ordering from you in the future.
Ordered some 4mm rods to replace broken rods in my "lightest suitcase in the world" that had broken in transit. (Not covered in guarantee) Excellent service and excellent product. Thanks Hyperflight UK
Good quality rod, nice quick delivery (150 cm sent via Parcel Force).