| YGE65 LVT ESC Specifications | |
|---|---|
| Continuous current | 65 A |
| Max current (10s) | 75 A |
| Voltage range | 6V - 22V (2S-6S LiPo) |
| BEC type | Switching (uBEC) |
| BEC output voltage | 5.5V to 8.4V adjustable in 0.1V increments |
| BEC continuous current | 8 A |
| BEC max current | 18 A |
| Dimension | 64 mm x 26 mm x 9 mm |
| Weight bare/inc cables | 30 g / 45 g |
| Switching rate | 8 to 16 kHz |
| Commutation limit | 240, 000 RPM (2-Pole motors) |
| Programmed using | Transmitter, YGE USB Adaptor |
Once you have the esc setup your good to go 🚶♂️ aussum flyes like a new one vertical
Very good ESC. I have installed it in my Prestige 2PK. Hyperflight was very quick in getting it to me even though I live in the USA.
I had one of these and it served me exceptionally well. It is easily programmable, very compact and of very high quality. Delivery to Australia was quick and delivery fee was very reasonable. Recommended!
Compact design and worked perfectly from the start. Excellent product
Neil's recommendation was spot on. As always great product backed by great service.
Light and small fits my f5j with space too spare .fast post order one day get the next well done hyperflight
Cutting edge, full featured esc, integrates with Spirit.
Rapid delivery, top service, well pleased.
This is the 2nd one I have purchased and is my goto ESC for highly valued models. I find the telemetry info very useful in managing the battery usage. Also I like the battery backup/buffer capability for added RX power security.
Excellent piece of kit. Immediately showed that my old LIPOs were well below spec when it gave a warning over telemetry of a voltage collapse under load. No prob with new LIPOs. Smooth operation. Best ESC I have. Fits very well in a tight space in F5J
So pleased with my first YGE-65 I purchased again for second plane tight for space. The glider program soft start and stop is kind to folding prop blades.
So pleased with my first YGE-65 I purchased again for second plane tight for space.
New version & logo. Yge is the best ESC and reliable for use on my F5J. Good co-work with my Jeti transmitter DS24. Hyperflight is reliable dealer for glider accessories. This is my 2nd time buying item from hyperflight. Very good quality and delivery especially ship to China.
I really love this ESC. it commute so well with my Jeti transmitter. I never get any warnings about heat or amps. always cool. I think this ESC can handle a bit more than the 65 it is promising.
On unwrapping it felt light and looked small compared to my experience with other 60Amp makes. Presume the main cause of the neat package is a carefully sized heatsink.
Has RPM lead which I won't be using for my glider. Will need connectors both ends. Has simple programming from TX sticks. That is, there is a programme specifically for motorised gliders as option 4. There isn't a motor reversing setup option, that's done with swapping two of the three motor cables.
The esc is a dream to use. I am running it on my Oxy4 Max, 6S pack with xnova lightning 920kv motor and Vbar Neo with Vbar Control Touch. The telemetry feature was the main reason for this purchase. It gives all the data I want and now I can fly for for a duration based off of the Amperage consumption. Setup was a breeze. The size and weight are tiny. I am running Gov Store and the head speed is solid. It's one of very few purchases that I don't feel there were any compromises. Nothing has come up where I am not getting something from it and have to find a work around or live with it. The extra little cost is worth no headaches and the performance with telemetry.
Smoothest running and as an added plus, the lightest ESC I have used. The telemetry to my FrSky is awesome and replaces numerous modules to get the same information. Expensive but is worth it. As always.. Hyperfight provides us with quality equipment.
Disappointed with the lack of programming available via transmitter
Excellent product. Worked as advertised. Small form factor that fits in tight cockpit space.