CARBON-ROD-10MM
Product Code: CARBON-ROD-10MM
 (add a review)
4 in stock
Description
10.0 mm diameter high modulus carbon fiber rod available in various lengths. These pultruded carbon fiber composite rods have a high fibre content of high modulus carbon in an epoxy matrix, making them extremely rigid and strong.
Select the required length using the radio buttons below the price.
10.0 mm Carbon Fiber Rod Specification
Diameter 10.0 mm
Weight per m xxx g per meter
Length See the options below the price
Structural material T300 carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 60%
Youngs Modulus 230 GPa
Ultimate tensile strength 1600-2300 mPa
Fibre density 1.4 - 1.8 g/cm3
Resin glass transition Tg 170º C
Packing type Rigid-usually sent in a postal tube
Postal Charges
England, Wales & Scottish Lowlands
UK Islands, NI & Scottish Highlands
Europe and Rest of the World
Reviews 0
We're pleased you would like to review 10mm Carbon Rod.