CHA-HV95H
Product Code: CHA-HV95H
 (add a review)
8 in stock
Add to basket to see shipping cost
Quantity
Description
The Chaservo HV95H is a powerful and precise 9.5mm thin HV wing servo that promises long and reliable precision work thanks to its robust equipment with steel gears, double ball bearings and aluminum housing. The 6mm T25 standard spline allows the use of a wide range of Futaba compatible servo arms.
Thanks to its compact design with a thickness of only 9.5 mm, the HV95H is particularly suitable as a wing servo and enables thinner wing profiles for improved aerodynamics of the model aircraft. When designing the servo, we attached great importance to a low height and arranged a third screw lug next to the motor so that the servo can also be mounted under small servo covers in the wing.
Specifications
Dimensions: 1.18 x 0.37 x 1.31 in (30 x 9.5 x 33.5 mm)
Weight: 0.76 oz (21.7 g)
Rated Voltage: DC 7.4V
Voltage Range: DC 4.8 – 8.4V
Output Shaft Spline: 25T, 0.236 in (6 mm)
Position sensor: Potentiometer
Motor: Coreless DC
Working Frequency: 1520µs/333KHz
Pulse Range: 500µs-2500µs
Programmable: Yes
Case Material: Aluminium
Gear Set Material: metal gears
Holding Torque
Holding Torque @ 6.0V 118.0 oz·in (8.5 kg·cm)
Holding Torque @ 7.4V 145.81 oz·in (10.5 kg·cm)
Holding Torque @ 8.4V 159.7 oz·in (11.5 kg·cm)
Output Torque
Output Torque @ 6.0V 104.1 oz·in (7.5 kg·cm)
Output Torque @ 7.4V 9.3 kg·cm
Output Torque @ 8.4V 141.6 oz·in (10.2 kg·cm)
No-load Speed
No-load Speed @ 6.0V 0.17sec/60°
No-load Speed @ 7.4V 0.15sec/60°
No-load Speed @ 8.4V 0.12sec/60°
max. Current
max. Current @ 6.0V 1.16 A
max. Current @ 7.4V 1.32 A
max. Current @ 8.4V 1.58 A