CARBON-BOOM-22-9
Product Code: CARBON-BOOM-22-9
 (11 reviews)
More than 10 in stock
Description
This 100 cm long lightweight carbon fiber boom tapers from 22.0 mm diameter to 9.0 mm diameter, with a wall thickness of 0.4 mm. It is made from high modulus carbon fiber wound onto a tapered form, encased in an epoxy matrix, and cured at high temperature. This high quality carbon boom (hollow tapered tube) is extremely rigid and strong, yet only weighs 28 g.
Select the required length using the radio buttons below the price.
22.0 mm tapering to 9.0 mm Carbon Fiber Boom Specification
Wide end outside diameter 22.0 mm
Narrow end outside diameter 9.0 mm
Wall thickness 0.4 mm
Weight 28 g
Length 100 cm
Uses Tailbooms
Structural material HM carbon fibers
Matrix Epoxy resin
Carbon content Approx. 58%
Packing type Rigid-usually sent in a postal tube
This boom fits Kristoffair's M2A-e Electric glider fuselage pods and AVA tailplane V mounts.
Reviews 11
 Review by:
Carbon boom
As always, excellent service and prompt delivery to Australia
 Review by:
Have not received tail boom
Tapered Carbon Booom
Perfect!!!
Very good product, Fast shipping!!
22mm - 9mm x 1m Tapered Carbon Boom
Hello!
The booms are surprisingly stiff and of very good quality. Hopefully I won't mistreat them :-)
Thank you for the prompt service and thorough packaging!
Best regards!
Good quality,fast shiping,parcel is packed perfekt.
tapered carbon boom
22mm Boom
Nice quality boom at a very reasonable price.
This 22mm fits inside the kristoffair M2E-e fuselage very nicely.
The 25mm boom will fit over the end of the M2A-e resulting in a longer boom length if preferred.