| 7.0 mm Carbon Fiber Tube Specification | |
|---|---|
| Outside diameter | 7.0 mm |
| Inside diameter | 6.0 mm |
| Weight per m | 15.7 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Rigid-usually sent in a postal tube |
Great Service as always. Carbon tube has been used to make an elevator push rod for my Tomahawk Swift 2 glider.
My order arrived beautifully packaged and in perfect condition. Great service and value.
Tube forfilled all the requirements I needed, light and strong. Care needed if inserts are pushed in the end as it’s prone to splitting if the inserts are oversized.
Great product using in Free Flight F1A Glider Class Main Spar......Build underway Many Thanks..
Excellent product, Item as described, fast shipping and delivery (to Croatia… now EU member). Much better quality then cheap ones from HK... Walls are thicker so if you need lighter, could be sanded so... I like package tube :) Use for other tubes and spares also :)
I use them for my 800mm - 1m DLG scratch projects...