DF-NIMH-300
Product Code: DF-NIMH-300
 (23 reviews)
7 in stock
Add to basket to see shipping cost
Quantity
Description
Small four cell 4.8V battery suitable for the Dream Flight Libelle. The battery comes with a universal (JR type) RC plug.
This battery should be trickle charged at 30 mA for approx 14 hrs. You can make up a charge lead using a 220 ohm 0.25W (or larger) resistor. Charge from a 12V DC voltage source.
Dream-Flight 300 mAh NiMH Libelle Battery Specification
Chemistry Nickel Metal Hydride
Number of cells 4
Voltage 4.8V nominal
Capacity 300 mAh
Charge current range 25 mA - 100 mA
Trickle charge 30 mA for 14 hrs
Weight 31 g
Length 56 mm
Width 18 mm
Height 14 mm
Non-UK Postal Restrictions
Reviews 23
 Review by:
Libelle battery
Great little battery. Running my flysky rx lovely. Very compact and plugs straight in.
 Review by:
very good!
good!
Perfect service
Always perfect - bought many items lately and will continue. Happy Customer :) 10/10
Great service
Great service
Amazing product and excellent delivery service.
brilliant needed a spare
brilliant needed a spare
Using in Alula-Trek
See also my Alula-Trek review. I am using this battery, and charging at 200mA rate on a smart charger (Sigma II Touch), although the first couple of charges I did at 100mA rate. All fine so far. With a couple of these batteries with me, it means I can get a good "days" flying.
alula spare battery
Getting a safe 30 minutes from one battery and having a 30% charge showing on my ancient rx bat tester after flying my dsmx and 6g digital servo Alula for 60 mins, I ordered a second battery. Came next day post. I charged it at 100mA (higher rate than recommended) until charger nudged 5.9V. With two bats I had a fine two hours of scratching around flights on an almost breathless day in good company (f3j) at the slope. And packed for Chile.
300mA/H receiver battery