MK 10x20S Folding prop blades
MK10X20S
Product Code: MK10X20S
 (add a review)
Out of stock, notify me when back in stock
Description
New range of Marcus Koch Powercroco ultra high power, high pitch prop blades. Used on German speed racers with speeds of 600 Km/hr. Designed for 40 mm yokes but can be used on all yoke sizes. Can be used at power levels up to 20 kW.
Slim blade version.
MK 10x20 Folding Propeller Blade Specifications
Prop diameter 25 cm 10 in
Prop pitch 51 cm 20 in
Weight of 2 blades 8.2 g 0.29 oz
Width of blade root 7.95 mm 0.313 in
Hinge pin hole dia 3.0 mm 0.118 in