| 0.8 mm Carbon Fiber Rod Specification | |
|---|---|
| Diameter | 0.8 mm |
| Weight per m | 0.72 g per meter |
| Length | See the options below the price |
| Structural material | T300 carbon fibers |
| Matrix | Epoxy resin |
| Carbon content | Approx. 60% |
| Youngs Modulus | 230 GPa |
| Ultimate tensile strength | 1600-2300 mPa |
| Fibre density | 1.4 - 1.8 g/cm3 |
| Resin glass transition Tg | 170º C |
| Packing type | Bendy-sent coiled in a pizza box if not ordered with something rigid |
Fast service and excellent quality carbon fibre , well packed
8mm received .8mm ordered
after contact to point out mistake correct point eight rod was despatched excellent service
A good quality product.
Hyperflight are local to me and I was able to collect on day of order.
Great service
It is really convenient to have a huge range of high-quality carbon rod in one location (together with matching accessories such as push rod ends). I needed some CF push rods and wing leading edge protection for a Dream Flight Ahi. I appreciate the high quality of these CF rods and the fact that Hyperflight provide next-day service with reasonable postage costs. Thanks guys.
Very quick delivery every time, well packaged and excellent products.
I managed to break the carbon pushrods on my Elf DLG and needed replacements.
Neil pointed me in the direction of the 0.8mm dia rods and despite the current issues surrounding Coronavirus he managed to despatch them the day after my order was placed and they turned up a few days later. Great service as usual.
Exactly as described, this very fine section carbon fibre rod seems difficult to source outside China, so I was pleased to find it available from Hyperflight here in the UK. It's ideal for struts and undercarriage components on peanut scale models where strength and light weight are needed. It's also a sliding fit within the 2mm carbon tube. Excellent service.
A1 service and shipping, goods arrived well packaged in a sturdy cardboard container. High quality product, specs as described. Recommendable.
Excellent customer service, and top notch products!
Excellent customer service, and top notch products!
I'm knitting a lace sunhat and am going to use this rod around the outside brim of the hat, to stretch it out. It's great that the rod is so light in weight, and will not rust! I've bought a few different diameters of the rod to try out, to see which will work best. Thank you for your great service, prompt delivery and the advice that was given to me after I received the rod! I have already recommended your company, and using carbon fibre rod instead of sprung steel, to a lady who runs a millinery school.
Great rod in reasonable price. I generally use it as a pushrod within a teflon tube.
Excellent product, excellent service, excellent price.
If only it did not conduct electricity!!
Great service = items ordered during Christmas delivered within 72hours. Items are the same high qualty, Many thanks.
Easy to work with and performed as expected. In concert with the PTFE tube produced free, slop free control runs.
Usual fast and reliable delivery and service.
Great product for pushrods on indoor foamies. Arrived well packed and prompt delivery Will certainly order morre.
We use a LOT of these (several hundred each year) and have tried a variety of suppliers.
The fact these come in longer lengths means that we get much less wastage, and the price is competitive too.
The quality is comparable to the DPP carbon.
The usual hassle free and fast delivery from hyperflight, too.
This size is ideal for my pushrods in micros. Great.